Jak walczyć z otyłością zwierząt domowych?
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która poza ludźmi dotyczy również zwierząt. Jej przyczyn może być wiele. Do najpopularniejszych z nich zalicza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe i niską aktywność fizyczną. Wśród innych powodów wymienić można również zaburzenia hormonalne, sterylizację lub kastrację oraz wiek zwierzęcia. Wczesne zdiagnozowanie otyłości ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia pupila oraz minimalizuje ryzyko występowania chorób m.in. układu krążenia, układu pokarmowego oraz kostno-stawowego. Jak zapobiegać otyłości zwierząt domowych oraz co zrobić, gdy zauważy się jej pierwsze objawy? O tym piszemy poniżej.
Otyłość u zwierząt – jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
Wzrost masy ciała to pierwszy, niepokojący objaw, który świadczy o otyłości. Gdy zwierzę zaczyna tyć, mimo tego, że w jego diecie nie zostały wprowadzone zmiany, nie warto bagatelizować tego symptomu. W przypadku znaczącego przyrostu wagi należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. W Naszej Przychodni Weterynaryjnej Animal Service Mikołaj Chodyra, weterynarz z Gdańska przeprowadzi kompleksowe badania, na podstawie których ustali przyczynę otyłości. Po zdiagnozowaniu problemów hormonalnych lub innych schorzeń mogących mieć wpływ na wzrost masy ciała, wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne, a następnie opracuje dietę oraz plan ćwiczeń dla pupila.
W przypadku wykluczenia problemów zdrowotnych weterynarz posłuży radą w zakresie wyboru karmy dopasowanej do wieku, rasy oraz trybu życia zwierzęcia. Kluczem do sukcesu w trakcie odchudzania pupila są dobrze zbilansowana dieta oraz ściśle określone dawki pokarmu przyjmowane o regularnych porach. Szczególnie ważne znaczenie ma konsekwencja. Nie należy dokarmiać czworonoga poza porami posiłku ani zwiększać porcji bez wyraźnej przyczyny. Warto też zrezygnować z traktowania przekąsek jako sposobu na okazywanie zainteresowania czy nagradzania czworonoga. Co więcej, równie istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu. Aktywne zabawy czy dłuższe spacery to najprostsze formy profilaktyki otyłości u zwierząt domowych.